– Ikkunat auki Eurooppaan!
Näin julistivat Tulenkantajat 1920-luvun Suomessa. Tulenkantajat olivat kiinnostuneita muun muassa eurooppalaisista virtauksista, modernismista, kaupunkien sykkeestä.
Oriveden lukio on pieni mutta pirteä pirkanmaalainen meidän aikamme ”Tulenkantajat-porukka”, joka 2020-luvulla on avannut ikkunansa ja ovensa Eurooppaan.
Koulumme kansainvälisyysohjelma on kerännyt kehuja aina Opetushallitusta myöten. Jokainen lukiomme opiskelija voi halutessaan osallistua opintomatkalle tai vaihtoon ilman kustannuksia. Tämä on suuri etu ja suuri mahdollisuus nuoren elämässä.
OPH:n kansainvälisyyspäivillä Seinäjoella oli puhetta muun muassa kansainvälisyyskasvatuksesta ja globaalikasvatuksesta. Termeillä on merkityseronsa. Kansainvälisyyskasvatuksessa ytimessä on muun muassa kieli ja kulttuuri. Globaalikasvatuksessa korostetaan muun muassa kestävää kehitystä, sosiaalista tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia.
Pohdinnan arvoista on myös se, onko koulu monikulttuurinen vai kansainvälinen – onko näillä termeillä eroa ja jos on, niin millaista. Kansainvälisyyspäiven viestinä oli, että sekä kansainvälisyystyön että globaalikasvatuksen tulee olla osa koulun toimintakulttuuria ja koulun johdon on tämä varmistettava.
On erinomaista saada kehittää juuri Oriveden lukion toimintaa. Täällä yhdistyvät hienosti sekä paikallisuus että kansainvälisyys. Pohjoisesta Hämeestä ei lopultakaan ole pitkä matkan Italian renessanssiin tai Ranskan vallankumoushistoriaan. Olemme osa Eurooppaa.
